П`ятниця, 29.03.2024, 04:30
ТОП-каталог
Головна Мій профільРеєстрація ВихідВхід
Ви увійшли як Гість · Група "Гості"Вітаю Вас, Гість · RSS

Меню сайту
Реклама

Реклама в Интернете


Реклама в Интернете
Пошук
Категорії розділу
Політика [13]
Економіка [1]
Культура [5]
Суспільство [68]
Спорт [18]
Реклама
Форма входу
RSS
RSS
Реклама

Наше опитування
Чи підтримуєте ви "Харківські угоди" Януковича-Мєдвєдєва
Всього відповідей: 183
Друзі сайту
Украинский портАл Яндекс цитирования
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
 Каталог статей
Головна » Статті » Політика

Заява Управління у зв'язках із ЗМІ щодо практики неправомірного зупинення указами Президента України дії актів Кабінету Міністрів

Управління Секретаріату КМУ у зв’язках із ЗМІ висловлює занепокоєння фактами масового зупинення Президентом України дії урядових рішень.

Основний Закон передбачає повноваження Президента України зупиняти дію актів Кабінету Міністрів з мотивів невідповідності Конституції України з одночасним зверненням до Конституційного Суду України щодо їх конституційності.

Проте у переважній більшості випадків зазначене конституційне повноваження глави держави використовується як механізм блокування здійснення Кабінетом Міністрів повноважень, визначених Конституцією та законами України. 

Так, за період діяльності Кабінету Міністрів, очолюваного Прем’єр-міністром Ю. Тимошенко, Президент України видав 58 Указів, якими зупинив дію актів Кабінету Міністрів, і одночасно звернувся до Конституційного Суду з поданнями про невідповідність їх Конституції, мотивуючи це тим, що Уряд перевищив свої повноваження.

У такий спосіб зупинено дію 76 актів Кабінету Міністрів, з них 37 постанов і 39 розпоряджень.

Як свідчать результати аналізу рішень Конституційного Суду, переважна більшість конституційних подань, з якими глава держави звертається до єдиного органу конституційної юрисдикції на предмет конституційності актів Уряду, не задовольняються.

Так, станом на 13 серпня 2009 р. Конституційним Судом по 12 конституційних поданнях Президента України винесено ухвали про відмову у відкритті конституційного провадження у справі щодо відповідності Конституції через невідповідність (необґрунтованість) конституційного подання вимогам, передбаченим Конституцією України та законом „Про Конституційний Суд України”, та непідвідомчість Конституційному Суду питань, порушених у конституційному поданні глави держави.

У 20 випадках Конституційний Суд виніс ухвали про припинення розгляду конституційних подань Президента України щодо конституційності актів Кабінету Міністрів у зв’язку з відкликанням Президентом своїх подань.

В 1 випадку Конституційний Суд виніс ухвалу про припинення розгляду конституційного подання Президента України щодо конституційності актів Кабінету Міністрів через непідвідомчість Конституційному Суду питань, порушених у конституційному поданні глави держави.

В 1 випадку Конституційний Суд виніс ухвалу про припинення розгляду конституційного подання Президента через невідповідність (необґрунтованість) конституційного подання вимогам, передбаченим Конституцією, Законом „Про Конституційний Суд України”.

Крім того, Президент України систематично після відмови колегією суддів у відкритті конституційного провадження у поданих справах, але до розгляду даних питань на засіданні Конституційного Суду України, відкликав свої конституційні подання. А після припинення розгляду таких подань Президент України повторно видавав Укази про зупинення дії цих же актів Кабінету Міністрів з мотивів невідповідності Конституції.

Це стосується щонайменше 18 актів Кабінету Міністрів. Зокрема, дія постанов Кабінету Міністрів від 16 січня 2007 р. № 35 „Питання Київського національного університету імені Тараса Шевченка” і від 14 березня 2007 р. № 443 „Про затвердження Статуту Київського національного університету імені Тараса Шевченка” зупинялася гарантом двічі (Укази Президента України від 7 липня 2008 р. № 630 і від 3 жовтня 2008 р. № 893) після прийняття Конституційним Судом України ухвали про відмову у відкритті конституційного провадження у цій справі. А з часом Президент України визнав зазначені Укази такими, що втратили чинність.

На даний час на різних стадіях розгляду в Конституційному Суді перебуває 10 конституційних подань Президента України щодо конституційності 14 актів Кабінету Міністрів.

Ураховуючи зазначене, є всі підстави стверджувати про факти зупинення Президентом України дії актів Кабінету Міністрів за відсутності на те правових підстав.

Така практика неправомірного зупинення дії актів Уряду і необґрунтованість звернень Президента України до Конституційного Суду України, ураховуючи тривалість розгляду конституційного подання (до чотирьох і більше місяців), фактично блокує реалізацію актів Кабінету Міністрів, призводить до ненадходження значних коштів до державного бюджету, негативно впливає на здійснення антикризових заходів Уряду та свідчить про зловживання Президентом України своїм повноваженням і небажання визнавати за Урядом встановлених Конституцією та законами України повноважень.

Категорія: Політика | Додав: vladzyo (13.08.2009)
Переглядів: 565 | Коментарі: 2 | Рейтинг: 0.0/0 |
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Copyright MyCorp © 2024
Безкоштовний хостинг uCoz

ТУТ МОЖЕ БУТИ ВАША РЕКЛАМА