Субота, 20.04.2024, 03:31
ТОП-каталог
Головна Мій профільРеєстрація ВихідВхід
Ви увійшли як Гість · Група "Гості"Вітаю Вас, Гість · RSS

Меню сайту
Реклама

Реклама в Интернете


Реклама в Интернете
Пошук
Категорії розділу
Українська література [295]
Українська мова [71]
Зарубіжна література [34]
Реклама
Форма входу
RSS
RSS
Реклама

Наше опитування
Оцініть сайт
Всього відповідей: 254
Друзі сайту
Украинский портАл Яндекс цитирования
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
 Література, реферати, бланки
Головна » Файли » Шкільні твори » Українська література

Аналіз вірша В. Самійленка «Патріоти»
24.11.2015, 13:51

УКРАЇНСЬКА ЛІТЕРАТУРА

 

УКРАЇНСЬКИЙ ГУМОР ТА САТИРА

 

В. САМІЙЛЕНКО, О. ЧОРНОГУЗ, ОСТАП ВИШНЯ

 

ЗРАЗКИ ТВОРІВ

Аналіз вірша В. Самійленка «Патріоти»

Особливу сторінку творчої спадщини Самійленка становлять сатиричні та гумористичні поезії, в яких поет висміює негативні риси земляків-українців, їх неробство та боягузтво, псевдопатріотичне базікання про «високі матерії». До такої тематичної групи належить і його вірш «Патріоти» (1899). Сюжет його простий: двоє хлопців стояли і розмірковували, а точніше базікали, про «долю своєї землі». На словах вони «боронили» права народні, розмовляли «про окремість натури», «давність своєї культури», фантазували про те, як «дійде народ своїх прав». А третій хлопчина стояв собі мовчки, бо «він мовити красно не міг», але щиро вболівав за долю своєї безталанної України.

Вбачались йому патріоти

Із купою слів голосних,

А поруч мільйони голоти,

І темність, і вбожество їх.

Але поет не схвалює і поведінку третього юнака, хоч йому й болить безправне становище народу, його убожество, темнота. Автор вважає, що мало самого лише і співчуття. Справжній патріот той, хто не сидить склавши руки, а бореться за краше життя, захищає народні інтереси. Ця думка й є ідеєю твору.

Поезія написана тристопним амфібрахієм, римування перехресне.

У цьому сатиричному творі автор для показу двох протилежних позицій героїв застосовує антитезу: двоє розійшлися «веселі» — третій «стояв зажуривсь». Авторську позицію яскраво демонструє іронія, з якою Самійленко вживає слово «патріот»: «вбачались йому патріоти із купою слів голосних». Цікавим здається і використання фразеологізмів: «Він докази всі наукові по пунктах як слід розложив»; «так двоє вели язиками роботу для краю свого», «в землю б поліг». Вживання мовних штампів (народні права, розложити по пунктах, вести роботу) героями-лжепатріотами підкреслює скоріше їх вміння «базікати», а не освіченість чи бажання працювати.

Самійленко майстерно застосовує у вірші епітети (широка промова, голосні слова), антитезу (патріоти — мільйони голоти), інверсію (народні права, діло святе), перелічення (гукали й махали руками).

Вірш й досі актуальний, адже країна завжди потребує від кожного її громадянина усіх сил для побудови щасливого життя і забезпечення майбутнього, а не пустих розмов.

Категорія: Українська література | Додав: vladzyo | Теги: Аналіз вірша В. Самійленка «Патріот
Переглядів: 1062 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Copyright MyCorp © 2024
Безкоштовний хостинг uCoz

ТУТ МОЖЕ БУТИ ВАША РЕКЛАМА